Pierwsze objawy ciąży


Ciąża, przez jednych zaplanowana co do minuty, dla innych całkowite zaskoczenie. W pierwszym przypadku, wszystkie znaki na niebie i ziemi, od pierwszych chwil mówią Ci, że jesteś w ciąży. W drugim, dopiero spóźniający się okres sprawia, że nieśmiało, z nutką przerażenia zaczynasz kojarzyć fakty i myślisz CIĄŻA!? Bez względu na to, czy aktywnie starasz się o dziecko, czy wręcz przeciwnie, poznaj 8 najczęstszych objawów, po których poznasz, że jesteś w ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Brak miesiączki

Brak krwawienia menstruacyjnego jest jednym z pierwszych i najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Dzieje się tak za sprawą  progesteronu, który jeszcze zanim dojdzie do zapłodnienia przygotowuje śluzówkę na przyjęcie zarodka. W momencie zapłodnienia komórki jajowej, ciałko żółte zaczyna wzmożoną produkcję progesteronu, który w tym momencie odpowiada za zagnieżdżenie zarodka i utrzymanie ciąży. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej ciałko żółte obumiera, obniża się też poziom progesteronu i dochodzi do złuszczenia śluzówki wyścielającej macicę oraz krwawienia menstruacyjnego. Jednak nie zawsze  brak miesiączki jest symptomem ciąży. W niektórych przypadkach może sygnalizować zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego oraz hormonalnego. Brak okresu lub nieregularność cykli może być również wynikiem stresu, przemęczenia, czy nawet przeziębienia.

Plamienie  implantacyjne

Plamienie implantacyjne, nazywane inaczej krwawieniem implantacyjnym, często mylone jest z miesiączką. Dochodzi do niego między 6. a 12. dniem od zapłodnienia, czyli w okolicach terminu spodziewanej miesiączki. Podczas zagnieżdżania się zarodka w ścianie macicy może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych, wynikiem czego jest właśnie plamienie implantacyjne. Jak zatem rozpoznać czy pojawienie się krwi jest wynikiem implantacji zarodka, czy po prostu okresem? Przede wszystkim krwawienie implantacyjne jest bardziej skąpe niż miesiączkowe. Trwa też krócej, bo od kilku godzin do maksymalnie 3 dni. Także kolor wydzieliny jest inny. Plamienie implantacyjne może mieć jasnoróżową, brunatną lub brązową barwę. Nie  zawiera także skrzepów. Warto pamiętać, że nie zawsze dochodzi do plamienia implantacyjnego i jeśli nie zauważysz go u siebie nie powinnaś się martwić.

Podwyższona temperatura ciała

Czy wiesz, że Twoja temperatura ciała nie jest stała? Wpływają na nią hormony, których poziom zmienia się wraz z kolejnymi fazami cyklu menstruacyjnego. Przed owulacją temperatura ciała utrzymuje się na poziomie 36,6°C-36,7°C. W okolicach owulacji, pod wpływem progesteronu, temperatura zaczyna rosnąć o około 0,5°C, żeby znowu obniżyć się wraz z pojawieniem się okresu. Podniesiona temperatura utrzymująca się dłużej niż 14 dni, może świadczyć o ciąży. Warto wtedy wykonać test ciążowy, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Nudności i wymioty

Nudności i wymioty to jeden z pierwszych i chyba najmniej przyjemnych objawów ciąży. Tych nieprzyjemnych dolegliwości doświadcza wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży.  Problem dotyczy ponad 50% z nich. Za ten stan odpowiedzialne  są hormony ciążowe, a głównie jeden z nich - gonadotropina kosmówkowa (hCG). Między 10 a 12 tygodniem ciąży osiąga maksymalny poziom sprawiając, że dolegliwości są najbardziej dokuczliwe. Sytuacja zwykle poprawia w drugim trymestrze ciąży.

Wrażliwe i bolące piersi

Już od pierwszych tygodni ciąży zmieniają się również piersi. Możesz zauważyć na nich siatkę naczyń krwionośnych, stają się pełniejsze, napięte, czasem obrzmiałe. Zwiększa się ich wrażliwość na dotyk oraz pojawia bolesność. Za to również odpowiedzialne są hormony ciążowe, które zwiększają przepływ krwi w organizmie, stąd m.in. widoczne naczynka krwionośne pod skórą. Hormony wpływają także na tkankę piersi, co powoduje bolesność i tkliwość. Zmiany te, choć nieprzyjemne, ale potrzebne, przygotowują  piersi do karmienia noworodka.

Zmęczenie i senność

Burza hormonalna, szczególnie gwałtowny wzrost progesteronu, odpowiedzialna jest za wzmożone uczucie zmęczenia przez przyszłą mamę. Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu, szczególnie na początku, kiedy musi się on przystosować do nowej sytuacji. Jeśli czujesz się ciągle zmęczona, brakuje ci energii i najchętniej spałabyś przez cały dzień być może jesteś w ciąży. Na szczęście, pod koniec pierwszego trymestru wszystko się unormuje, a Ty odczujesz przypływ nowej energii.

Zmienność nastrojów

Zmiany hormonalne zachodzące w trakcie ciąży fundują przyszłej mamie niezłą huśtawkę emocjonalną. Raz się śmiejesz, a za chwilę płaczesz bez konkretnej przyczyny. W jednym momencie ogarnia cię euforia, żeby zaraz poczuć smutek i złość. Za burzę nastrojów odpowiedzialny jest progesteron i estrogen, sprawcy większości zmian w organizmie przyszłej mamy. 

Wrażliwość na zapachy

Jeśli zapachy, które do tej pory były Ci całkowicie obojętne lub wręcz je uwielbiałaś, a teraz drażnią i wywołują odruch wymiotny, jest duża szansa, że spodziewasz się dziecka. Wyostrzony węch i wzmożona wrażliwość na zapachy nasila się w pierwszych tygodniach ciąży. Jest to kolejny efekt uboczny zmian hormonalnych zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Niektórzy przypisują tę przypadłość naturze, która chce uchronić Ciebie i dziecko przed substancjami, które mogłyby wam zaszkodzić.

 Jeśli zaobserwowałaś u siebie  któryś z wyżej wymienionych objawów lub po prostu czujesz, że jesteś w ciąży, wykonaj test ciążowy i odwiedź swojego ginekologa.

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane