7 rzeczy, które wpływają na męską płodność


Podczas starań o ciążę zdrowie przyszłego taty jest równie ważne jak zdrowie przyszłej mamy. To od niego, a przede wszystkim od stanu nasienia zależy czy dojdzie do zapłodnienia, a także utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka.

szczesliwy mezczyzna ciaza

Według ostatnich badań u mężczyzn z krajów zachodnich ilość nasienia od lat 70-tych mionionego wieku spadła o prawie 60%. Przyczynę takiego stanu upatruje się w zwiększonym narażeniu na stres, a także w stosowanych chemikaliach, w tym pestycydach. Ponadto badania, których wyniki opublikowano w styczniu tego roku w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazały, że przyjmowanie 1200 mg ibuprofenu dziennie wpływa na męskie hormony i powoduje problemy z płodnością, już po 2 tygodniach. Dlatego też warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i nawykom, by wyeliminować lub chociaż zminimalizować te czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ, by przyspieszyć i zwiększyć szanse na ciążę.

alkohol

Alkohol, w tym również piwo może obniżać poziom testosteronu, a tym samym spowodować obniżenie jakości oraz ilości nasienia. Ponadto alkohol wpływa na obniżenie libido i może powodować impotencję.

Palenie

Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Reprodukcyjnej potwierdza, że palenie papierosów wpływa na obniżenie jakości spermy. Badania wykazały, że u palaczy jakość nasienia jest obniżona, w tym ruchliwość plemników oraz, że sperma palaczy zawiera większą liczbę plemników o nieprawidłowej budowie.

Telefony komórkowe

Telefon komórkowy nagrzewa się  podczas działania. Trzymanie takiego ciepłego telefonu w przedniej kieszeni spodni może wpływać na podniesienie temperatury jąder, a tym samym powodować ich przegrzanie. Przegrzanie jader bardzo negatywnie wpływa na jakość nasienia oraz jego ilość. Potwierdzają to badania opublikowane w magazynie Reproductive BioMedicine, według których trzymanie telefonu w przedniej kieszeni spodni spowodował obniżenie parametrów spermy aż u 47% badanych.

Niedostateczna ilość snu

Sen ma ogromny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne. Odpowiednia ilość snu dla dorosłego mężczyzny to 7-8 godzin. Niedostateczna ilość snu, poniżej 6 godzin dziennie, wpływa negatywnie na płodność. Badania wykazały, że w takich przypadkach szanse na zapłodnienie spadają nawet o 31%. Z drugiej jednak strony zbyt duża ilość snu również negatywnie wpływa na zdrowie.

Wysoka temperatura

Tak jak dla mężczyzn niewskazane jest trzymanie telefonu komórkowego w przedniej kieszeni spodni, tak również z powodu temperatury niewskazane są długie gorące kąpiele oraz podgrzewane siedzenia w samochodzie. W Niemczech, na Uniwersytecie w Giessen, przeprowadzono badania, które wykazały, że podgrzewane siedzenia mogą podnieść temperaturę moszny nawet o 3 stopnie.

Idealna temperatura dla jąder jest niższa jak temperatura ciała, dlatego też są one umieszczone poza jamą brzuszną. Narażanie jąder na wysokie temperatury wpływa negatywnie na produkcję nasienia, na jego jakość i ilość, co wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Kalifornii.

Przetworzone czerwone mięso

Badacze z Harvard Chan Public Health School sugerują, że warto ograniczyć w diecie płodności spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, gdyż powoduje ono problemy z zapłodnieniem. Jednak nie trzeba w całości rezygnować, czy ograniczać spożycie mięsa, gdyż w tych samych badaniach wykazano, że w przypadku, gdy dieta mężczyzny opiera się na drobiu szanse na zapłodnienie rosną, nawet o 13%.

nadwaga

Badacze z Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Reprodukcyjnej wykazali, że również w przypadku mężczyzn wskaźnik BMI ma duże znaczenie dla sukcesu zapłodnienia. Nadwaga i otyłość mężczyzny wpływają negatywnie na jakość spermy, w tym również na jakość kodu genetycznego zawartego w plemnikach. Dzieje się tak dlatego, że nadmierna ilość tkanki tłuszczowej prawdopodobnie wpływa negatywnie na poziom testosteronu i inne hormony związane z reprodukcją.

Dla sukcesu zapłodnienia oraz zdrowia przyszłego dziecka mężczyzna musi zadbać o jakość swojego nasienia. Może to zrobić dbając o siebie poprzez odpowiednią dawkę ruchu, ale również, albo wręcz przede wszystkim przez dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości odpowiednich składników. Warto zmodyfikować swoją dietę, a także suplementować składniki, które poprawiają jakość nasienia, np. N-acetylocysteinę (więcej o niej przeczytasz tutaj: N-acetylocysteina dla płodności pary ).

Czytaj dalej: Jak przyspieszyć zajście w ciążę - poradnik dla par

 

 

źródła informacji:
PNAS Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America
University of California San Francisco
The National Center for Biotechnology Information

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane