Dieta śródziemnomorska a starania o ciążę


Sześć miesięcy stosowania diety śródziemnomorskiej, przed leczeniem metodą in vitro znacznie zwiększa szansę na zajście w ciążę i urodzenie dziecka! To wnioski z badań, zaprezentowane niedawno przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE).

dieta śródziemnomorska

Sześć miesięcy stosowania diety śródziemnomorskiej, przed leczeniem metodą in vitro znacznie zwiększa szansę na zajście w ciążę i urodzenie dziecka! To wnioski z badań, zaprezentowane niedawno przez Europejskie Towarzystwo Medycyny Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Dieta śródziemnomorska – czołówka diet

Dieta śródziemnomorska od lat plasuje się w czołówce rankingów diet najlepiej wpływających na zdrowie i utrzymanie optymalnej sylwetki. Jej światowa kariera rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Swoją popularność zawdzięcza amerykańskiemu epidemiologowi dr Ancelowi Keys. Terminem „dieta śródziemnomorska” określił on zwyczaje żywieniowe niektórych populacji regionu Morza Śródziemnego, które charakteryzowały się bardzo rzadkim występowaniem choroby niedokrwiennej serca wśród tych populacji.

Podstawą są warzywa

Podstawą diety śródziemnomorskiej są warzywa, także strączkowe. Ogromną rolę odgrywają też warzywa liściaste i świeże zioła. Szczególne miejsce w diecie śródziemnomorskiej zajmuje oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno. Oliwa z oliwek oprócz wyśmienitego smaku wykazuje wiele właściwości zdrowotnych. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie ona wiedzie prym wśród tłuszczów. Klasyczna dieta śródziemnomorska to także pełnoziarniste węglowodany, ryby i orzechy, będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3).

W diecie śródziemnomorskiej rzadziej spożywa się mięso i produkty mleczne. W klasycznej odmianie diety śródziemnomorskiej nie ma miejsca na cukier dodany. Jako deser spożywane są najczęściej owoce, które same w sobie zwierają wiele słodyczy. Dieta śródziemnomorska dopuszcza natomiast umiarkowane spożycie młodego czerwonego wina… oczywiście wytrawnego.

Dieta śródziemnomorska doskonała dla płodności

Human Reproduction – jedno z wiodących czasopism z dziedziny medycyny reprodukcyjnej – opublikowało wyniki badań greckich naukowców, którzy zbadali wpływ wzorców żywieniowych na powodzenie leczenia in vitro oraz donoszenie ciąży.

W badaniu oceniono dietę 244 kobiet, które zgłosiły się do jednej z klinik leczenia niepłodności w Atenach na swoje pierwsze leczenie IVF. Kobiety te były w wieku od 22 do 41 lat i nie były otyłe (ich wskaźnik BMI pozostawał poniżej 30). Naukowcy dowiedli, iż kobiety które spożywały więcej świeżych warzyw, owoców, całych ziaren, roślin strączkowych, ryb i oliwy z oliwek oraz mniej czerwonego mięsa, miały o 65-68% większą szansę na uzyskanie i donoszenie ciąży w porównaniu z kobietami, które nie stosowały się do zasad diety śródziemnomorskiej. Badacze zapytali badane kobiety o ich sposób odżywiania się przed leczeniem metodą in vitro. Następnie podzielili je na trzy grupy w zależności od poziomu zbieżności ich diety z założeniami diety śródziemnomorskiej. 86 kobiet z grupy o najwyższym wyniku zbieżności, uzyskało znacznie wyższy odsetek ciąż w porównaniu do 79 pań o najniższym wyniku (50% w porównaniu do 29%) oraz żywych urodzeń (48,8% wobec 26,6%).

Autor badania, profesor Nikos Yiannakouris, powiedział: „Ważnym przesłaniem płynącym z naszych badań jest to, że kobiety podczas starań o dziecko powinny być zachęcane do wprowadzania zdrowej diety, takiej jak śródziemnomorska, ponieważ stosowanie zasad tej diety może pomóc zwiększyć szanse na udaną ciążę i urodzenie zdrowego dziecka”.

Z dietą śródziemnomorską powinni „zaprzyjaźnić się” również Panowie. Wiele badań wskazuje bowiem, iż taka dieta poprawia jakość nasienia!

Stosujcie dietę śródziemnomorską na co dzień z korzyścią dla płodności, serca, figury oraz dla zdrowia dzieci, które będziecie wychowywać! Zadbajcie, aby w Waszej kuch na stałe zagościły: oliwa z oliwek extra virgin, makaron pełnoziarnisty, ryba (świeża na obiad i wędzona na kolację!) i koniecznie mnóstwo warzyw i owoców.

Czytaj więcej porad Dietetyka Fertinea: Dieta płodności - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane