Fakty i mity o witaminie D


Na niedobory witaminy D cierpi ponad 90% Polaków. Ważna jest jej suplementacja w okresie jesienno - zimowym, ponieważ jej deficyt powoduje wiele poważnych chorób oraz dolegliwości. W tekście obalamy mity i potwierdzamy fakty związane z witaminą D.

Fakty i mity o witaminie D

1. W Polsce prawie 95% społeczeństwa cierpi na niedobory witaminy D w okresie jesienno - zimowym

PRAWDA. Problem niedoboru witaminy D jest bardzo duży, dlatego lekarze i farmaceuci prowadzą edukację dotyczącą profilaktyki niedoborów witaminy D. Niedobory szczególnie w okresie jesieni i zimy spowodowane są głównie brakiem słońca oraz dietą ubogą w witaminę D. W miesiącach letnich niedobór witaminy D jest spowodowany używaniem kremów z filtrem i małą aktywnością na świeżym powietrzu. Warto sprawdzać poziom witaminy D, wykonując badania krwi. Deficyt występuje, gdy stężenie 25-hydroksywitaminy D we krwi, wynosi poniżej 20 ng/ml (poniżej 50 nmol/l), a optymalne stężenie to 30-50 ng/ml (75–125 nmol/l). Kiedy mamy niedobór, warto więcej korzystać ze słońca, urozmaicić swoją dietę oraz wprowadzić suplementację. Szczególnie o poziom witaminy D powinny zadbać kobiety starające się zajść w ciążę oraz przyszłe mamy. 

2. Kremy z filtrem blokują dostarczanie do organizmu witaminy D

PRAWDA. Głównym źródłem witaminy D jest słońce - promieniowanie słoneczne UVB. Jego efektywność zależy jednak od pory roku, pory dnia, miejsca gdzie mieszkamy i od ochrony jaką stosujemy - kremy z filtrem i ubrania. Używanie kremów jest konieczne, ponieważ zabezpiecza skórę, ale jednocześnie hamuje syntezę witaminy D nawet do 90%.

3. Dzienną dawkę witaminy D można dostarczyć z diety

MIT. Najwięcej witaminy D mają ryby: węgorz, łosoś, makrela, ale chcąc dziennie dostarczyć organizmowi dawkę 1000 j.m. witaminy D, należałoby zjeść jednego dnia np. 200 g łososia czy aż 660 g makreli. Ciężko byłoby więc dostarczyć witaminę D tylko z diety. Biorąc pod uwagę inne niż ryby produkty, dawkę 1000 j.m. witaminy D dostarczylibyśmy organizmowi, jedząc kilka kilogramów żółtego sera czy wypijając prawie 80 litrów mleka dziennie - jest to niewykonalne.

4. Suplementacja witaminy D jest konieczna

PRAWDA. Bardzo ciężko jest dostarczyć organizmowi dawkę witaminy D, czerpiąc ją z syntezy skórnej oraz diety, dlatego suplementacja jest konieczna. Na rynku dostępne są preparaty zawierające dzienną dawkę witaminy D. Zwiększoną powinny przyjmować kobiety starające się zajść w ciążę - 4000 j.m. dziennie. Taką dawkę zawiera polecany przez lekarzy suplement w formie olejowych kapsułek: Ferti Formula Oil.

5. Witamina D działa antydepresyjnie

PRAWDA. Niedobór witaminy D wywołuje wahania nastroju, ponieważ zmniejsza się wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia.

6. Dzięki przebywaniu na słońcu dostarczymy do organizmu wystarczającą dawkę witaminy D

MIT. W Polsce nie mamy takiej możliwości jesienią i zimą ze względu na szerokość geograficzną, w której leży Polska. Promieniowanie UVB, pod wpływem którego możliwa jest synteza witaminy D w skórze, nie dociera wówczas do ziemi i witamina D w skórze nie wytwarza się. Latem z kolei, aby dostarczyć dzienną dawkę witaminy D przez skórę, konieczna byłaby 15-minutowa ekspozycja na słońce w godzinach między 10:00 a 15:00, z warunkiem takim, aby 18% powierzchni ciała było odsłoniętych (ramiona, nogi) i bez zastosowania na nią kremu z filtrem. Z uwagi na zmienną pogodę nie jest to możliwe, dlatego nawet latem konieczna jest suplementacja.

7. Niedobór witaminy D wywołuje groźne choroby

PRAWDA. Przewlekłe niedobory witaminy D są niebezpieczne. Zmniejszają odporność organizmu, zwiększając ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę, choroby układu krążenia, próchnicę. Niedobory mogą prowadzić do krzywicy oraz tzw. osteomalacji - rozmiękczenia kości. Uczeni podejrzewają także, że niedobory witaminy D mogą także odpowiadać za problemy z płodnością (nieprawidłowy wzrost komórek jajowych).

Dla kobietstarających się o ciążę powstał suplement diety - Ferti Formula Oil. Kompozycja witamin D3 z kwasem DHA, EPA i ALA (omega-3) nie tylko uzupełnia niedobór witaminy D, ale także ułatwia implantację zarodka.

Czytaj dalejWitamina D zwiększa szanse na ciążę

Uwaga! Powyższy artykuł jest wyłącznie informacyjny i nie może zastąpić wizyty u lekarza!

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane