Metylofolian wapnia – przyswajalna forma folianów


Planujesz ciążę i zastanawiasz się, czy i jakie witaminy powinnaś suplementować? Zaopatrzyłaś swoją apteczkę w kwas foliowy. To pewniak! Powszechnie wiadomo bowiem, że to najważniejszy suplement przyszłej mamy, a jego rekomendowana dzienna dawka wynosi 0,4 mg. Jednak skuteczność przyswajania kwasu foliowego zależy od formy, w jakiej go przyjmujesz i mutacji w obrębie genu MTHFR. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić? Zapraszamy do lektury!

Metylofolian wapnia – przyswajalna forma folianów

Kiedy kwas foliowy nie chce się przyswajać...

Kwas foliowy, czyli syntetyczna forma witaminy B9  i jego pochodne należą do grupy folianów. Jest on wykorzystywany w różnych suplementach i dopiero w organizmie przekształca się w biologicznie aktywną formę. O właściwej przyswajalności kwasu foliowego decyduje gen MTHFR. Niestety u wielu kobiet występuje mutacja w obrębie tego genu, która może zmniejszać skuteczność przekształcania kwasu foliowego nawet o 70%. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie najlepiej przyswajalnej formy folianów, czyli L-metylofolianu wapnia. L-metylofolian wapnia to forma charakteryzująca się tym, że jest wchłaniana i utylizowana bez obecności innych związków i enzymów, które są niezbędne podczas drogi metabolicznej kwasu foliowego. Jeśli nie masz pewności, że nie występuje u Ciebie mutacja genu MTHFR stosuj suplementy, zawierające L-metylofolian wapnia.
Do innych czynników utrudniających wchłanianie się folianów należą:

  • używki (alkohol, nikotyna)
  • stany zapalne przewodu pokarmowego
  • przyjmowanie niektórych leków tj.: aspiryny, ibuprofenu, leków wpływających na kwasowość w przewodzie pokarmowym czy hormonalnych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Właściwości folianów

Foliany biorą udział w wielu procesach metabolicznych, dzięki czemu zapewniają prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu. Odgrywają istotną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Biorą udział w powstawaniu substancji neurostymulujących w organizmie, takich jak dopamina, norandrenalina i adrenalina. Znaczne niedobory folianów mogą prowadzić nawet do depresji. Są niezbędne w procesie metabolizm kwasów nukleinowych dla prawidłowego wytwarzania czerwonych krwinek. Niedobór folianów jest jednym z czynników powstawania niedokrwistości megaloblastycznej. Właściwy poziom folianów w organizmie zapobiega również uszkodzeniom struktury chromosomów, dzięki czemu komórki stają się bardziej odporne na działanie czynników kancerogennych. Ma duże znaczenie także przy zapobieganiu rozwojowi miażdżycy. 

Foliany w ciąży

Kobiety planujące lub będące w ciąży powinny przyjmować odpowiednią dawkę folianów, gdyż mają one ogromny wpływ na prawidłowy rozwój płodu. W trakcie kształtowania się kolejnych struktur, narządów, układów w organizmie dziecka wzmożone jest wytwarzanie kwasów DNA. Z tego względu zapotrzebowanie na foliany wzrasta. Jedną z ich funkcji jest zapobieganie powstawaniu wad cewy nerwowej, z której później rozwija się mózg i rdzeń kręgowy dziecka. Niezamknięcie się cewy nerwowej prowadzi do powstawania w dwóch pierwszych miesiącach życia płodowego wad rozwojowych. Mogą one prowadzić nawet do trwałego kalectwa lub stać się przyczyną śmiertelnych powikłań. Najczęstszymi i najcięższymi wadami cewy nerwowej, powstającymi wskutek defektu w procesie tworzenia się ośrodkowego układu nerwowego, jest bezmózgowie i rozszczep kręgosłupa z przepukliną oponowo-rdzeniową Poza wadami układu nerwowego odpowiednia podaż folianów zapobiega powstawaniu wrodzonych wad rozwojowych serca, kończyn, układu moczowego oraz rozszczepów twarzoczaszki.

Foliany mają wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale również na właściwy przebieg ciąży. Ich niedobór zwiększa ryzyko poronień i komplikacji podczas ciąży. Może również wpłynąć na obniżenie masy ciała noworodka. Niewystarczająca ilość foliantów w organizmie przyszłej matki może objawiać się  zahamowaniem wzrostu i odbudowy komórek, uczuciem przemęczenia, depresją, kłopotami z koncentracją i pamięcią, bezsennością, stanami lękowymi i zaburzeniami trawienia.

Źródło folianów

Foliany, czyli witaminy z grupy B, występują w produktach spożywczych, zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Źródłami folianów są m.in.:

  • zielone warzywa liściaste – brokuły, brukselka, sałata, szpinak i szparagi
  • nasiona roślin strączkowych – soja, fasola czy groch
  • podroby – wątróbka drobiowa, wołowa i cielęca
  • drożdże
  • żółtko jaja kurzego
  • orzechy włoskie i pełne ziarna zbóż
  • niektóre owoce – kiwi, pomarańcze i maliny
  • sery dojrzewające miękkie – brie, camembert

Co ważne! Obróbka termiczna, głównie gotowanie, powoduje duże straty folianów. Z tego względu warzywa najlepiej spożywać surowe, a ewentualne gotowanie ograniczyć do minimum. W jego trakcie dochodzi do znacznej utraty folianów z żywności (od 50% do 80%). Co ciekawe, w produktach zawierających witaminę C (kwas askorbinowy) strata folianów jest niższa.

Kwas foliowy + metylofolian wapnia

Jak więc suplementować foliany, aby w organizmie nie było niedoborów a Twoje dziecko rozwijało się prawidłowo? Szukaj suplementów zawierających metylofolian wapnia – aktywną, przyswajalną formę folianów. Umożliwia ona zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na te składniki w okresie przygotowania do ciąży i w jej początkowym okresie.

Odpowiednią dawkę metyfolianu wapnia znajdziesz w suplemencie dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią - Mum Folian Plus. To kolejny w linii produktowej Fertinea mum suplement diety, opracowany w trosce o zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. 

Więcej o kwasie foliowym przeczytasz tutaj: Kwas foliowy już od pierwszej myśli o poczęciu

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane