Przychodzi pacjent do dietetyka płodności i...


  Wśród par, które planują ciążę, pojawia się coraz większa świadomość roli odżywiania w płodności. Często sama świadomość to za mało, aby wprowadzić zmiany w codziennym menu. Niestety, bodźcem motywującym do pracy nad nawykami żywieniowymi są dopiero nieudane próby podczas starań o dziecko. Osobą, która okazuje się być pomocna w tej materii jest ekspert – dietetyk specjalizujący się w dietach propłodnościowych. Dietetyk Fertinea na co dzień pracuje z parami, które pragną zostać rodzicami i są gotowi na zdrową rewolucję żywieniową. Wszystko po to, aby odpowiednio przygotować swój organizm na poczęcie dziecka i zwiększyć szanse na ciążę. Poniżej historia pacjentów dietetyka współpracującego z Fertinea – ku motywacji.

plan-diety

Część 1 – wywiad z pacjentem

Kasia umówiła się na konsultację psychodietetyczną on-line w kwietniu. Z mężem mieli za sobą już 2 lata starań o dziecko, łącznie z dwiema nieudanymi próbami inseminacji. Wyniki badań nasienia męża Kasi były trochę obniżone, ale kwalifikujące ich do IUI (inseminacji domacicznej). Przez to Kasia uznała, że powinna skupić się głównie na swoim zdrowiu. Szczególnie, że podczas dwuletnich starań przytyła ok. 10 kilogramów i miała już nadwagę.

Część 2 - Dzienniczek żywieniowy kamieniem milowym…

Dzienniczek żywieniowy Kasi pokazał nam, że stres związany z trudnymi staraniami wpłynął na jej jakość odżywiania. Kasia przestraszyła się trochę tego, co zobaczyła w tym dzienniczku! Była przekonana, że popełnia błędy żywieniowe znacznie rzadziej. To moment, w którym zdecydowała się na zmiany.

DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY
Kasia bardzo dobrze skorzystała z dietetycznego narzędzia zwanego dzienniczkiem żywieniowym. Czy wiecie, że już samo prowadzenie dzienniczka często prowadzi do utraty zbędnych kilogramów? Polega to na budowaniu większej świadomości każdego kęsa – żeby zapisać czekoladkę od koleżanki czy cukierka z recepcji, to trzeba je sobie najpierw uświadomić. Również zapisanie ilości zjadanych potraw, czy słodkich napojów wypijanych między posiłkami, po przeliczeniu kilokalorii okazuje się często wyjaśniać tajemnicze wzrosty masy ciała. Kasia uświadomiła sobie, że stres i starania spowodowały u niej zmianę nawyków żywieniowych na gorsze, ale wiedza o jedzeniu i rozmowa z psychodietytyczką spowodowały, że potrafiła skorygować popełniane błędy.

Część 3 – Mocne postanowienie poprawy

Szok, którego doznała pacjentka zapoczątkował rewolucję. Co zmieniła Kasia?

Po pierwsze - postanowiła zrezygnować z napojów gazowanych wieczorami wypijanych zamiast lampki wina, która wydawała się niestosowna podczas starań.
Po drugie - postanowiła zjadać pożywne śniadania, co stało się trudne podczas starań, bo Kasia zaczęła mieć problemy ze snem i poranne pobudki stały się problematyczne.
Po trzecie – zauważyła, że wypija zbyt mało wody, w związku z czym zaczęła pilnować odpowiednich ilości.
Po czwarte – postawiła na warzywa! Zainteresowała się wegetariańskimi i wegańskimi blogami, aby znaleźć inspiracje na ciekawe przepisy warzywne.

Część 4 - Efekty

Po miesiącu, podczas kolejnej rozmowy, Kasia wyznała, że ma znacznie więcej energii i lepiej śpi. Wiosna skłoniła ją, by wyciągnąć wraz z mężem rowery i zacząć jeździć na wycieczki w weekendy. Pacjentka z przyjemnością wybiera się na spacery i podejmuje aktywności fizyczne. W ciągu 3 miesięcy Kasia zredukowała masę ciała o 3 kilogramy.
Wraz z lekarzem zdecydowali, że we wrześniu podejdą do procedury in vitro – trzymamy kciuki za sukces lub spontaniczną niespodziankę.

Psychodietetyka dla wsparcia płodności

Niestety, badania wskazują, że sama wiedza na temat zdrowego żywienia jest niewystarczająca, by zmienić swoje zachowania jedzeniowe. Przyglądam się trudnościom z długoterminową zmianą nawyków żywieniowych. Przypomnam jeszcze, jak trudny to przeciwnik! Jedzenie wiąże się często z postrzeganiem siebie, poczuciem własnej wartości i leczeniem wszelkich chorób duszy oraz stresów – dodaje Dietety Fertinea.

Liczenie kalorii (korzystne od czasu do czasu dla sprawdzenia zbilansowania swojej diety) przyjmowanych i wydalanych, choć logiczne, po przepuszczeniu przez żywy organizm, nie zawsze poddaje się prawom fizyki. Taką mamy tu biologię.

Starania o dziecko są jednym z najlepszych motywatorów do zadbania o swoje zdrowie w kuchni i jadalni. Wówczas normalizacja wagi zdarzy się wtedy niejako przy okazji. Jak u Kasi, która mimochodem straciła 3 ze swoich nadmiarowych kilogramów. Warto przy tym skorzystać z pomocy dietetyka lub psychodietetyka, a można również wesprzeć się pomocą psychologa – terapeuty, by proces zmiany nawyków żywieniowych zaowocował zmianą masy ciała bez restrykcji pogarszających samopoczucie czy efektu jojo. Jedna dobra zmiana pociągnie za sobą kolejne!

Czytaj więcej porad dla par przygotowujących się do ciąży: Poradnik płodności - online

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane