Popraw płodność po 30 roku życia


Popraw płodność po 30 roku życia

Badaj się regularnie

Pewnie naturalnym jest dla Ciebie badanie okresowe krwi, poziomu cukru itp. Warto przy okazji sprawdzić poziom hormonów LH, FSH oraz estradiolu. Podczas wizyty ginekologicznej możesz powiedzieć lekarzowi, że chciałabyś monitorować również swoje zdrowie płciowe, by przygotować się do  macierzyństwa. Wówczas ginekolog zadba o regularność badań USG przezpochwowo oraz zleci badania  hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4). W najbliższym czasie zdecyduj się na badanie stężenia  AMH, które określa poziom rezerwy jajnikowej. Powyższe badania pomogą w ocenie Twoich zdolności rozrodczych. Stanowią podstawę do odpowiedzi na pytanie „Czy mogę odkładać ciążę na później?” Badania te stanowią też wczesną, przesiewową diagnostykę schorzeń, które mogą utrudnić poczęcie dziecka. Należy je wykonać przynajmniej raz na dwa lata.

Nie daj się wolnym rodnikom

Zwiększona ilość wolnych rodników w Twoim organizmie przyśpiesza procesy starzenia. Traci na tym nie tylko Twoja skóra, ale i płodność. Dlaczego? Zaburzona  równowaga między wolnymi rodnikami (utleniaczami) a antyoksydantami (przeciwutleniacze), prowadzi do  tzw. stresu oksydacyjnego. Sprzyja mu  m.in. niewłaściwy sposób odżywiania, „napięty” styl życia oraz czynniki środowiskowe. Aby zachować równowagę między utleniaczami a przeciwutleniaczami powinnaś:

  • unikać sytuacji stresowych, a jeżeli takowe się pojawiają umieć sobie z nimi radzić
  • zrezygnować z wysoko przetworzonej żywności
  • unikać smogu i kiedy tylko masz okazję korzystać ze świeżego powietrza np. poza miastem
  • ograniczyć wyczynowe uprawianie sportu
  • zrezygnować z palenia papierosów

Stres oksydacyjny może być odpowiedzialny za rozwój schorzeń, które utrudniają poczęcie. Może dla przykładu doprowadzić do zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy endometriozy. Zdarza się, że jest przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz utrudnia zarodkowi zagnieżdżenie się. Więcej na temat stresu antyoksydacyjnego dowiesz się z  artykułu: Stres oksydacyjny - jego przyczyny i wpływ na płodność

Jedz zdrowo

Nasze codzienne menu ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Od tego co jemy zależy nasze samopoczucie, a co ciekawe również płodność. Dieta wspierająca  płodność powinna obfitować w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Powinnaś wprowadzić do  codziennego jadłospisu produkty bogate w witaminy A, E i C. Zadbaj o dobre źródła glutationu, który jest antyoksydantem. Znajdziesz go w cebuli, czosnku oraz szparagach. Menu płodności to również cytrusy, awokado, orzechy, pomidory oraz takie warzywa jak brokuł, brukselka, kalafior i jarmuż. Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach omega 3, 6 i 9. Przy wyborze suplementów zwróć uwagę, czy zawierają kwasy DHA, koenzym Q10, witaminę C oraz cynk i selen. O tym, jak powinna wyglądać dieta kobiety starającej się o dziecko, by zwiększyć szansę na zajście w ciążę pisaliśmy już w tekście: Co jeść aby zajść w ciążę.

Wspieraj płodność suplementami

Obserwacja ciała, regularne wizyty u ginekologa, badanie hormonu AMH… co jeszcze możesz zrobić dla swojej płodności? Suplementować się! Uzupełnisz w ten sposób niedobory witamin i minerałów, wyregulujesz cykl miesiączkowy, oczyścisz organizm z toksyn, przygotujesz swoje endometrium do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka, a nawet zmniejszysz insulinooporność! Wybieraj produkty oparte o naturalne składniki tj. malina właściwa, głóg jednoszyjkowy, bez czarny czy niepokalanek mnisi, które zwiększają szanse na zajście w ciążę (np. zestaw FERTINEA). O tym, jak zwiększyć szanse na ciążę możesz przeczytać tutaj: Jak zwiększyć szansę na ciążę. 

Zadbaj o ruch

Czynnikiem, który może stanąć na przeszkodzie parom starającym się o dziecko jest nadwaga. Obniża ona płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeżeli połączysz zdrową i zbilansowaną dietę z aktywnością fizyczną będziesz na świetnej drodze, aby utrzymać wagę. Ale nie tylko! Prawidłowe BMI jest ważne w aspekcie potencjału rozrodczego. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą pokrzyżować plany o dziecku. Według naukowców idealne BMI dla kobiety starającej się o dziecko powinno kształtować się pomiędzy 20-24. Powyżej 25 trudności z zajściem w ciążę rosną aż dwukrotnie. Ale uwaga – w przypadku BMI poniżej 19 nawet czterokrotnie. Więcej o niedowadze w staraniach o ciążę przeczytasz tutaj: Waga a płodność. Niedowaga szkodzi.

 Jak nadwaga wpływa na Twój organizm?

  • naraża na rozwój zespołu policystycznych jajników
  • przyczynia się do groźnej cukrzycy ciążowej
  • odpowiada za nadciśnienie, infekcje i zatory
  • dwukrotnie podnosi ryzyko poronienia i stanu przedrzucawkowego.

Nadwaga rozregulowuje gospodarkę hormonalną, a jej zaburzenia często uniemożliwiają zajście w ciążę. WHO zaleca dorosłym przynajmniej 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Można zacząć od zwykłego spaceru, jazdy na rowerze, tańca czy pielęgnacji ogrodu. Ważne, by nie sprawiała Ci trudności i była po prostu przyjemna. Sport to zdrowie i doskonały sposób, aby poradzić sobie z dodatkowymi kilogramami! Aktywność fizyczna podnosi jakość życia, pomaga rozładować napięcie i sprzyja dobremu samopoczuciu. A jak wiadomo stres nie sprzyja staraniom o dziecko.

Monitoruj cykl miesiączkowy

Regularne miesiączki to jeden z pozytywnych wskaźników stanu zdrowia reprodukcyjnego kobiety. Skąd mogą wynikać problemy związane z menstruacją – nieregularnym cyklem lub jego brakiem? Za zaburzenia odpowiadają nieprawidłowości występujące na linii podwzgórze-przysadka-jajniki. Często dotyczy to kobiet, które zdmuchnęły już 30 świeczek na torcie… Co warto podkreślić, problemy z miesiączkowaniem nie zawsze związane są z poważnymi schorzeniami. Czasem to kwestia przemęczenia, stresu, niewłaściwej diety czy wahań wagi ciała. Zmiana stylu życia może wystarczyć, by przywrócić równowagę hormonalną i wyregulować miesiączkę. Regularne cykle, a przede wszystkim możliwość określenia „dni płodnych”, są niezwykle ważne w planowaniu i staraniach o dziecko. Czytaj więcej: 4 sposoby na nieregularne miesiączki.

Odstaw antykoncepcję hormonalną

Stabilizacja gospodarki hormonalnej powinna być pierwszą pozycją na Twojej liście „to do” w planowaniu ciąży. Hormony odpowiadają za regulację cyklu, wagę, samopoczucie – wszystkie omówione powyżej kwestie. Co może błyskawicznie rozregulować Twoją gospodarkę hormonalną? Z pewnością nagłe odstawienie antykoncepcji! Samo jej stosowanie nie ma negatywnego wpływu na płodność. Jednak przerwanie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych już zdecydowanie tak. Zmiany, które możesz zauważyć po odstawieniu antykoncepcji to m.in.: zaburzenia miesiączkowania oraz obfite, czasem bolesne krwawienia. Ponadto rozstrojenie emocjonalne, przetłuszczanie się włosów oraz skóry. Dla Twojego organizmu to duży szok. Zaleca się, aby środki antykoncepcyjne odstawiać minimum 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Czas pomiędzy odstawieniem leku a próbami zajścia w ciążę, możesz wykorzystać na regenerację i oczyszczenie organizmu oraz regulację gospodarki hormonalnej. Aby nie dać się hormonom i poczuć się lepiej, sięgnij po preparaty z niepokalanka mnisiego, takie jak Ferti Vitamins Forte. Zawarte w niepokalanku substancje działają na przysadkę mózgową, regulując poziom estrogenu i progesteronu w organizmie.

Najlepsze warunki biologiczne do zajścia w ciążę mają kobiety do 24 roku życia - o tym powszechnie wiadomo. Powszechnie wiadomo również, że tendencja jest taka, że młode kobiety odkładają decyzję o posiadaniu pierwszego dziecka na późniejszy czas. Jeśli planujesz, czy to w bliższej czy dalszej przyszłości, zostać mamą, zadbaj o swój organizm już dziś! Gdy nadejdzie TEN czas, świadomie przygotujesz swój organizm na ciążę i spełnienie marzenia o dziecku.

Trzymamy kciuki!

Czytaj więcej: Płodność kobiety - poradnik

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane