Dążąc do optymalnej dla płodności masy ciała


Badania epidemiologiczne, kliniczne i laboratoryjne wykazują, że otyłość upośledza funkcje rozrodcze, a tym samym zwiększa ryzyko niepłodności. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń płodności jest wyższe u osób z nadwagą i otyłością, jak również niedowagą. Skrajne odchylenia masy ciała od normy nie sprzyjają płodności! Twoja waga oddziałuje bowiem na różne etapy procesu rozrodczego, przede wszystkim na gospodarkę hormonalną. Starasz się o dziecko? Dowiedz się jak osiągnąć optymalną dla płodności masę ciała.

waga_dla_plodnosci

Zadbaj o BMI

Norma BMI, rekomendowana przez Światową Organizację Zdrowia, mieści się w przedziale 18,5-24,9 BMI. Optymalna dla płodności masa ciała nie powinna zaś przekraczać 20-24 BMI.

Nie wiesz jak obliczyć swoje BMI? To nic skomplikowanego! Dzielisz masę ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Wynik to Body Mass Index (BMI), czyli indeks masy ciała, określający zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Dla większości osób BMI jest wiarygodnym wskaźnikiem masy ciała.

Otyłość trzewna – zabójca płodności

Zabójcza dla płodności, szczególnie kobiecej, jest otyłość trzewna (brzuszna). Upośledza ona  funkcjonowanie narządów wewnętrznych oraz zaburza gospodarkę hormonalną. Może być ona również objawem insulinooporności.

U kobiet obwód pasa powyżej 80 cm wiąże się z wzrostem ryzyka powikłań wynikających z otyłości. Po przekroczeniu 88 cm zaczynają się poważne problemy zdrowotne. Dla mężczyzn wartości te wynoszą odpowiednio 94 i 102 cm.

Co istotne, podwyższony poziom tłuszczu trzewnego może być symptomem nieprawidłowości metabolicznych także u osób o prawidłowej masie ciała. Jego poziom można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia. Warto więc zapytać dietetyka o możliwość wykonania takiego badania. Ważne jest także poznanie innych czynników, poza otyłością, które mogą wpływać na funkcje rozrodcze.

Zmień nawyki żywieniowe!

Pamiętaj, że nie tylko nadwaga ale i niedowaga są wrogami płodności i choć nie wszystkie osoby z BMI poza normą mają gorsze parametry płodności, to czas starań o dziecko jest doskonałym momentem, by wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Na początku przeanalizuj codzienne menu i znajdź błędy, które popełniasz. Następnie podejmij próbę ich wyeliminowania. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź: Dietetyk Fertinea radzi: Jak zacząć żeby wytrwać.

Tłuszcze a płodność

Należy pamiętać, że na płodność niekorzystnie wpływa nadmiar kalorii oraz dieta obfita w tłuszcze zwierzęce. Nie chodzi tu jednak o to, aby zupełnie wyeliminować je z diety. Ta uboga w tłuszcze może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tłuszcze odgrywają bowiem istotną rolę w produkcji hormonów. Cholesterol metabolizowany jest w wątrobie, w wyniku czego wytwarzane są estrogeny i testosteron.

Pamiętaj! Tłuszcz tłuszczowi nierówny. W Twojej diecie powinny się znaleźć m.in.: oliwa z oliwek, orzechy, tłuste ryby, które zawierają wartościowe jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ogranicz do minimum kwasy tłuszczowe trans zawarte w produktach wysokoprzetworzonych, wypiekach cukierniczych, twardych margarynach. 

Witaminy i minerały dla płodności

By spadek masy ciała był efektywny i służył płodności, nie zapominaj o witaminach i składnikach mineralnych. Komponując posiłki stosuj zasadę – dużo witamin i minerałów, mało kalorii. Wybieraj zatem produkty jak najmniej przetworzone, o niskiej gęstości energetycznej i wysokiej gęstości odżywczej.

W przypadku gdy nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi potrzebnych składników warto rozważyć ich suplementację, szczególnie w tak ważnym okresie jak przygotowania do ciąży. Sprawdź: Dieta płodności - poradnik

Małymi krokami do celu

Zmiana nawyków żywieniowych, ale również wagi, będzie tym skuteczniejsza, im wolniej się zadzieje. Wtedy efekt będzie długoterminowy. Metodą małych kroków można wprowadzić stałe zmiany w sposobie jedzenia, przygotowywaniu posiłków, a także reakcji własnego organizmu na „nowe” potrawy.

Ponadto badania, zaprezentowane w 2018 roku na kongresie Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) potwierdzają, iż otyłe kobiety, przygotowujące się do procedury in vitro, poddane zbyt intensywnemu 3-miesięcznemu procesowi odchudzania nie osiągnęły wyższego wskaźnika ciąż zakończonych urodzeniem zdrowego dziecka, niż grupa kontrolna.

Współczesna wiedza dietetyczna i psychodietetyczna dysponuje wieloma przykładami zmian w sposobie odżywiania, które doprowadziły do ciąż spontanicznych lub lepszych wyników terapii niepłodności. Liczne badania potwierdzają, iż u kobiet z nadwagą i otyłością utrata nawet 3-5% masy ciała może przywrócić spontaniczną owulację.

Od dłuższego czasu borykasz się z nadwagą, otyłością lub też z niedowagą? Brakuje Ci samozaparcia, aby skutecznie unormować masę ciała? Starania o dziecko to moment ogromnej motywacji! Poprawa płodności to dodatkowy argument, aby podjąć wyzwanie, które do tej pory wydawało Ci się zbyt trudne. Do dzieła!

Czytaj więcej porad naszych specjalistów: Płodność kobiety - poradnik

 

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane