Wpływ witaminy C na płodność


Witamina C jest najbardziej popularną witaminą, znaną ze swoich antyoksydacyjnych właściwości i zwykle kojarzona z cytryną. Tymczasem najbogatszym jej źródłem jest... acerola. Jaki wpływ niesie za sobą witamina C i jak działa na płodność?

wpływ witaminy C na płodność

Witamina C jest najbardziej popularną witaminą i po raz pierwszy została wyodrębniona z papryki w 1928 roku przez węgierskiego biochemika Alberta Szenta-Görgyiego. Nazwano ją kwasem askorbinowym, gdyż jej niedobór wywoływał szkorbut. Dzięki wszechobecnemu dostępowi do suplementów oraz owoców i warzyw bogatych w witaminę C, w dzisiejszych czasach zachorowania na szkorbut należą o rzadkości.

Rola w organizmie

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, podnosi odporność organizmu, wpływa korzystnie na skórę i na układ krwionośny oraz odpowiada za produkcję kolagenu. Warto pamiętać, że organizm ludzki nie jest w stanie sam wytwarzać oraz magazynować witaminy C, dlatego należy codziennie ją dawkować (najlepiej rozłożyć jej przyjmowanie na cały dzień).

Dawkowanie

Zapotrzebowanie na witaminę C jest zmienne – dlatego wytyczenie prawidłowej dawki jest trudne. Niekorzystny wpływ ma m.in. palenie papierosów oraz nadużywanie cukru czy wzmożone narażenie na stres, w związku z tym należy indywidualnie określić ile czynników niekorzystnych nas dotyczy. W przypadku osób zdrowych, profilaktycznie można przyjmować dzienną dawkę w granicach 300-600 mg. Jeżeli dopadnie nas przeziębienie warto zastosować terapię szokową i zaserwować organizmowi dawkę 500 mg co godzinę. Teraz nasuwa się pytanie - dlaczego tak dużo? Inne źródła i poradniki internetowe podają mniejsze dawki. Odpowiedź jest prosta – ponieważ organizm nie magazynuje witaminy C, w związku z tym jednorazowe zażycie dużej dawki nie ma sensu, ponieważ w dosyć krótkim czasie zostanie wydalona (organizm jej nie przyjmie). Najbardziej sensownym rozwiązaniem jest rozłożenie jednej dawki na 5-6 mniejszych.

Źródła witaminy C

W źródłach pochodzenia roślinnego najbogatsza w witaminę C jest acerola (1600 mg/100g), owoce róży (426 mg/100g), natka pietruszki (178 mg/100g), żółta papryka (183 mg/100g) czy czarna porzeczka (177 mg/100g), ale także koperek, brukselka czy truskawki. Słynąca z zawartości witaminy C cytryna ma jej zaledwie 53 mg/100g, co klasyfikuje ją z dala od witaminowego podium. Można również zażywać witaminę C w postaci kapsułek.

Witamina C i jej wpływ na płodność

Często kojarzona głównie z leczeniem przeziębienia, witamina C znacząco wpływa na płodność. Dzięki jej przeciwstarzeniowemu działaniu organizm jest w stanie szybciej się regenerować – działa również na komórki jajowe. Ponadto witamina C wpływa na długość fazy lutealnej (jest to ważne zwłaszcza dla kobiet, które cierpią na defekt związany z tą fazą), na konsystencję śluzu szyjki macicy oraz na podniesienie poziomu kwasu askorbowego w pęcherzyku Graafa. Znaczący niedobór witaminy C w ciąży może niekorzystnie wpływać na układ nerwowy dziecka.
Witamina C ma korzystne działanie również na organizm mężczyzny, który stara się z partnerką o dziecko. Wpływa na nasienie poprzez ochronę DNA plemników przed wolnymi rodnikami oraz zapobiega przed zlepianiem plemników.

Dawkę dzienną 200 mg zawierają kapsułki witaminowe Ferti Vitamins Forte, które można kupić w ramach kompleksowego wsparcia diety przyszłej mamy:  Zestawu Fertinea

Czytaj również: Jakie witaminy mają wpływ na płodność

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane