Zdrowa woda płodności doda!


Aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem powinnaś zadbać o ogólną kondycję i stan zdrowia. Za tym drugim stoi odpowiednie nawodnienie! Tak! W zdrowym odżywianiu najważniejsze jest picie wody i naprawdę niewiele w tym przesady – mówi Dietetyk Fertinea.

Szklanka wody poprawa płodności

Dorosły człowiek składa się w 60% z wody, a już jej dwuprocentowa utrata powoduje wystąpienie symptomów odwodnienia organizmu. Przyspieszone tempo pracy serca, osłabiona zdolność koncentracji i umiejętności podejmowania decyzji należą do najczęstszych objawów. Pojawiające się uczucie pragnienia to znak, że organizm zaczyna się odwadniać (1-3%). Nie należy tego lekceważyć! Już odwodnienie na poziomie 2-3% powoduje zmniejszenie objętości osocza krwi. Poza tym może Ci dokuczać: zmęczenie, obniżenie sprawności umysłowej i funkcji poznawczych. Możesz się więc czuć rozkojarzona i senna. Dłuższy będzie twój czas reakcji na bodźce, zaburzone procesy regulujące ciepłotę ciała, a nawet pamięci krótkoterminowej.

Ile wody należy pić?

Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać około 2 litrów wody dziennie (wliczając w to wodę z pokarmów i innych napojów). Taka ilość jest właściwa dla osoby ważącej 60 kg. Zaleca się bowiem wypijanie 30 ml wody dziennie na każdy kilogram masy ciała. Jest to szczególnie ważne dla osób na tradycyjnej diecie bogatej w mięso, sól i proste węglowodany. Dieta płodności i zdrowa dieta, do której powinniśmy dążyć, bogata w warzywa i owoce z odpowiednimi proporcjami białka zwierzęcego i roślinnego, jest bogatsza w wodę zawartą w pokarmach. Jeśli stosujesz zdrową dietę Twoje zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Wodę, która występuje w kawie, herbatach i sokach również włączamy do tej puli. Pamiętajmy jednak, że kawa i herbata sprzyjają odwodnieniu organizmu, a soki zawierają cukier „nieopakowany” w błonnik będący częścią owoców zjadanych w całości. Słodkie soki i gazowane napoje są zresztą jednymi z głównych winowajców epidemii otyłości i insulinooporności (która często występuje z PCOS i jest odpowiedzialna za zaburzenia jajeczkowania). Zawierają one bowiem dużą koncentrację łatwych do spożycia cukrów, a co za tym idzie, kalorii często nieuwzględnianych w bilansie energii z posiłków.

Czy wystarczy zdać się na własne poczucie pragnienia?

Niektórym to wystarczy. Wielu osobom jednak przydadzą się przypominacze – „apki” w telefonie czy butelka wody i szklanka stojąca w widocznym miejscu.

Woda – eliksir płodności

Dzięki właściwemu poziomowi nawodnienia zapewniamy sobie właściwe funkcjonowanie naturalnych mechanizmów oczyszczania organizmu z toksyn. Większa ilość wody przepływająca w organizmie oznacza lepsze krążenie i lepszą jakość komórek jajowych, błony śluzowej macicy, a co za tym idzie lepsze warunki do zagnieżdżenia się zarodka.

W diecie propłodnościowej woda odgrywa bardzo ważną rolę:

  • bierze udział w procesie dostarczenia hormonów do właściwych miejsc w organizmie
  • wspiera procesy metaboliczne i przetwarzanie hormonów
  • jest niezbędna do podziałów komórkowych i do budowy błony śluzowej macicy, gdzie zagnieżdża się zarodek


Odwodnienie może też wpływać negatywnie na transport plemników do jajowodów i utrudniać zapłodnienie komórki jajowej.

U mężczyzn z kolei odwodnienie może zaburzać produkcje i jakość nasienia, a także obniżać objętość ejakulatu. Dla obu płci odwodnienie może wiązać się ze zwiększonym rozwojem bakterii w drogach moczowych i zwiększać ryzyko ich infekcji. W wielu badaniach udowodniono też, że odpowiedni poziom spożycia wody może zredukować o 10% ilość przyjmowanych kalorii, co wpływa korzystnie na utrzymanie odpowiedniej masy ciała, a to jest kolejnym czynnikiem ważnym dla płodności.

Woda to niewątpliwie niezbędny i najlepszy dla człowieka napój i dlatego powinien nam towarzyszyć każdego dnia, od wczesnego dzieciństwa. Zadbajmy o nawyk picia wody już teraz, by czuć się wyśmienicie i świecić przykładem naszym dzieciom.

Czytaj więcej porad: Dieta płodności - poradnik

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane