9 prostych nawyków, które polubi Twoja płodność


Decyzji o tym, że chcesz zostać mamą towarzyszą wielkie zmiany w Twoim życiu? Postanowiłaś lepiej się odżywiać, mniej imprezować i częściej się kochać? To świetnie! Twój organizm z pewnością jest Ci wdzięczny. Takie zmiany często oznaczają dużą presję, której nie lubi Twoja płodność. Warto zacząć małymi kroczkami, które nie będą dla Twojego organizmu dużym wyzwaniem i obciążeniem, a z pewnością okażą się pomocne.

Młoda uśmiechnięta kobieta w kapeluszu

Zaczynamy!

1. Zważ się

Jeżeli chcesz zajść w ciążę, zadbaj o prawidłową wagę ciała, ponieważ zarówno nadwaga, jak i niedowaga wpływają niekorzystnie na płodność. Największe szanse na ciążę mają kobiety, których BMI mieści się między 18 a 25. Aby obliczyć ten wskaźnik masy ciała, należy masę ciała w kg podzielić przez wzrost w metrach do kwadratu. Jeśli wynik jest mniejszy od 18, wówczas mówimy o niedowadze, a gdy wyższy od 25 o nadwadze. Nadwaga zaburza gospodarkę hormonalną, a to często jest przeszkodą w zajściu w ciążę. Płodności nie służy również niedowaga, która może prowadzić do braku miesiączki i zwiększenia wydzielania hormonu folikulotropowego. Jego wysoki poziom najczęściej dotyczy niewydolności jajników, czy skróconej fazy lutealnej. Czytaj więcej: Waga a płodność - niedowaga szkodzi. 

2. Postaw na zdrowe odżywianie

Nasze codzienne menu ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne, psychiczne oraz, co ciekawe również na płodność. „Dieta płodności” powinna obfitować w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zadbaj, aby stałym gościem na Twoim talerzu były produkty bogate w witaminy A, E i C oraz cytrusy. Płodność lubi awokado, orzechy, pomidory oraz takie warzywa jak brokuł, brukselka, kalafior i jarmuż. Ogranicz fast foody i słodycze, które zawierają szkodliwe dla zdrowia tłuszcze trans. Zdrowy umiar i racjonalne podejście do odżywiania sprawią, że będzie Ci łatwiej odpowiednio komponować menu w czasie ciąży.

3. Wspieraj płodność suplementami

Zdarza się, że dieta nie zaspokaja w pełni oczekiwań naszego organizmu pod kątem dostarczenia poszczególnych makro i mikroelementów. Co wówczas zrobić? Sięgnąć po suplementy. Odpowiednio dobrana suplementacja ma zbawienny wpływ na organizm. Pomaga uzupełnić niedobory witamin i minerałów, pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego i oczyszczeniu organizmu z toksyn. Zaawansowane suplementy wspierające płodność (np. zestaw FERTINEA) przygotują Twoje endometrium do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka, a nawet zmniejszą insulinooporność! Warto postawić na produkty oparte o naturalne składniki tj. malina właściwa, głóg jednoszyjkowy, bez czarny czy niepokalanek mnisi, które zwiększają szanse na zajście w ciążę.

4. Zadbaj o ruch

Płodność lubi umiar w aktywności fizycznej! Brak ruchu szkodzi, podobnie jak jego nadmiar. Dla płodności zdrowy jest umiarkowany wysiłek, jak spacery, joga, pływanie, aerobik czy jogging. Znajdź zajęcie, które lubisz i ruszaj się z przyjemnością. Czytaj więcej: Sport w przygotowaniach do ciąży.

5. Prowadź kalendarzyk menstruacyjny

Regularne miesiączki to jeden z pozytywnych wskaźników stanu zdrowia reprodukcyjnego kobiety. Nieregularny cykl lub jego brak może oznaczać, że w Twoim organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które powinnaś mieć pod kontrolą! Za problemy związane z cyklem odpowiadają nieprawidłowości występujące na linii podwzgórze-przysadka-jajniki. W większości przypadków rozregulowane cykle wynikają z wahania wagi, stresu czy zmiany stylu życia. Obserwuj swój organizm, aby w porę zareagować. Regularne cykle umożliwiają łatwe wyznaczenie „dni płodnych”, które podczas planowania ciąży mają ogromne znaczenie. Czytaj również: Sposoby na nieregularne miesiączki.

6. Kochaj się z przyjemnością!

Najgorsze, co mogą zrobić kochankowie, to poddać się rutynie automatycznego seksu… W wybrane dni, godziny i w pozycjach, o których mówi się, że zwiększają szanse na zapłodnienie. Nic dziwnego, że trudno Wam się cieszyć seksem, zrelaksować i czerpać z niego maksimum rozkoszy. Matka natura, doskonale wszystko zaplanowała! Otóż… Orgazm i częstotliwość skurczy macicy z nim związana ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, tym samym ułatwiając Ci zajście w ciążę. Czytaj również: Jak orgazm wpływa na płodność.

7. Ach śpij, Kochanie…

Czas na mały rachunek sumienia. Czy się wysypiasz i dbasz o higienę snu? Niestety, przesiadywanie do późna i mała ilość snu, dotyczy wielu z nas. Jak wykazują niektóre z badań naukowych przeprowadzonych na ten temat, zakłócenia snu i nieodpowiednia jego ilość, mogą u kobiet powodować zaburzenia miesiączki oraz wahania wagi. Jedno i drugie bezpośrednio przekłada się na płodność. Spróbuj sobie wypracować regularne godziny zasypiania i wstawania. Odłóż telefon z dala od szafki nocnej, aby nic nie zakłócało Twojego spokoju.

8. Uważaj na małą czarną

Kawa to pierwsza rzecz, którą robisz po przebudzeniu lub po przyjściu do pracy? Nie tylko Ty 😊 Ciężko sobie odmówić czegoś, co nas stawia na nogi, a w dodatku kusi smakiem i aromatem. Pamiętaj jednak, że mała czarna w nadmiernych ilościach utrudni Ci zajście w ciążę. Dlaczego? Kofeina ma właściwości pobudzające, a długotrwałe i ciągłe pobudzenie powoduje, że stajemy się nerwowi, wrażliwi na bodźce i podatni na stres. Stąd bliska droga do zaburzeń owulacji, które bezpośrednio przekładają się na płodność.  Kofeina, którą zawiera też herbata i czekolada, może zmniejszać aktywność mięśni, które odpowiadają za prawidłowy transport komórki jajowej z jajników do macicy. Warto jedną, czy dwie porcje kawy zastąpić napojem ziołowym, zieloną herbatą lub np. kawę zbożową.

9. Zrezygnuj z lampki wina przed snem

Z alkoholem podobnie jak z kawą - lampka wina czy szklanka piwa raz na jakiś czas z pewnością nie zaszkodzą Twojej płodności. Natomiast, jeżeli Twoim wieczornym rytuałem jest codzienna lampka wina do kolacji lub piwo na dobry sen, warto je ograniczyć. Alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń płodności owulacyjnej, utrudnianie działanie kwasu foliowego, który jak wspomnieliśmy, ma kluczowe znaczenie dla planowania ciąży. Ponadto wpływa na zakwaszenie ciała, w tym również śluzu szyjki macicy, co zmniejsza szansę przetrwania w nim plemników.

Czytaj więcej porad naszych specjalistów o sposobach wspierania płodności kobiety: Płodność kobiety - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane