Ćwiczenia jogi a planowanie ciąży


Życie w pośpiechu, harmonogramy, wymagania — otoczenie nie rozpieszcza nas pod względem dysponowania wolnym czasem. Aby w tym chaosie zadbać o ciało oraz umysł zacznij praktykować jogę. Jak pozycje wpłyną na stan Twojego zdrowia?

Joga — aktywność i relaks

Terapeutyczna moc jogi

Jaka jest współczesna kobieta, która stara się o dziecko? Jest niesamowicie silna, zmotywowana i… zestresowana. Czasy, w których żyjemy to ciągły bieg, wymagania oraz moda na bycie najlepszym. Aby odnaleźć harmonię wewnętrzną w chaosie warto zacząć praktykować jogę, która łączy ćwiczenia regulujące oddech oraz pomoże wzmocnić ciało przed przyjęciem dziecka. Odpowiednio dobrane pozycje (asany) mają moc terapeutyczną, wspomagają rozładowanie stresu, poprawiają układ krążenia i trawienny oraz budują świadomość naszego ciała. Warto zaczynać od pozycji, na których joga bazuje, czyli ćwiczeń skupiających się na poprawnym oddychaniu. Ważna jest regulacja wdechu oraz wydechu, ponieważ im mocniej skupiamy się na oddechu, tym bardziej jesteśmy zrelaksowani.

Pozycje dla kobiet planujących ciążę

Jeżeli planujesz ciążę skup się na pozycjach w siadzie, skrętach oraz skłonach- wzmocnią one mięśnie wokół kręgosłupa (i tym samym przygotują na dźwiganie ciężaru), miednicy oraz ud. Warto również wdrążyć pozycje stojące, które zbawiennie wpłyną na krążenie krwi w całym ciele, wzmocnią nogi i korzystnie wpłyną na bóle pleców. Jeżeli zmagasz się z chronicznym stresem, praktykuj pozycje relaksowe, których zadaniem jest wyciszenie, rozluźnienie oraz rozciągnięcie ciała. Należy pamiętać, że joga nie polega na forsowaniu organizmu, tylko ma za zadanie poprawić nastrój, wzmocnić ciało i uzdrowić nas od wewnątrz, poprzez przywrócenie harmonii. Podczas wykonywania asan ruchy powinny być spokojne, aby zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia mięśni. Ćwicząc jogę w domu koryguj swoje ruchy oraz pozycję. Nie śpiesz się. Zwracaj uwagę na postawę ciała, nie utrzymuj pozycji na siłę a kiedy poczujesz, że na daną asanę nie jesteś gotowa — odpuść, wrócisz do niej za jakiś czas.

Nie musisz od razu kupować drogiej maty do jogi. Na początku możesz spróbować ćwiczyć na kocu i jeżeli poczujesz, że będziesz praktykowała te ćwiczenia regularnie, wtedy warto kupić matę (ceny są różne, zaczynają się już od 30 złotych). Czas ćwiczeń dopasuj pod siebie, jednak wielu instruktorów jogi poleca wykonywać ćwiczenia krócej, ale częściej. Na jogę można poświęcić 20 minut, to niewiele w porównaniu do godzinnych ćwiczeń fitness. Zadbaj o wygodę podczas ćwiczeń — dopasowana koszulka i getry nie będą się podwijały podczas zmieniania pozycji. Znajdź chwilę dla siebie, zadbaj o swoje zdrowie i spróbuj praktykować jogę. Pamiętaj, że bezruch jest dużym wrogiem, zwłaszcza wśród osób, które wykonują pracę siedzącą.

Czytaj więcej porad dla kobiet przygotowujących się do ciąży: Płodność kobiety - poradnik

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane