Najlepszy wiek na ciążę


Kiedy najlepiej zostać mamą? Pewnie nie raz zadawałaś sobie to pytanie, a odpowiedź na nie nie przychodziła łatwo. To kwestia indywidualna i niejednoznaczna – okoliczności tyle ile kobiet i dla każdej inne priorytety. Z biologicznego punktu widzenia najlepszy czas na ciążę przypada między 20 a 25 rokiem życia kobiety. To wiemy na pewno. Jednak współczesna, świadoma siebie kobieta, bierze wiele innych czynników pod uwagę planując macierzyństwo. Jak więc rzetelnie podjąć to wyzwanie, uwzględniając wszystkie „za” i „przeciw” i zdecydować się na dziecko w najlepszym ku temu czasie?

Najlepszy wiek na ciążę?

Mama przed 30. rokiem życia

Dla każdej kobiety realna granica możliwości starania się o dziecko jest inna, zależna od jej organizmu czy trybu życia. Nie ma jednak możliwości przesunięcia jej w czasie. Dlatego też wiek kobiety jest jednym z decydujących czynników wpływających na jej płodność. Okres pomiędzy 20 a 25 rokiem życia to najbardziej płodny czas w życiu kobiety. W tym przedziale wiekowym Twoje szanse na ciążę bez komplikacji i urodzenie zdrowego dziecka są największe. Młode mamy, co do zasady, są zdrowe, silne, pełne energii i znacznie rzadziej cierpią na różnego rodzaju choroby mogące mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Co więcej ich organizm łatwiej i szybciej się regeneruje. Ryzyko poronienia również jest niewielkie i wynosi około 9,5-10 %. Jednak statystycznie coraz mniej kobiet decyduje się na posiadanie dziecka w tak młodym wieku. Zaangażowanie w edukację, rozwój kariery zawodowej i dążenie do stabilizacji materialnej, to tylko kilka z powodów, dla których dwudziestoletnie kobiety rzadziej niż jeszcze 10 lat temu decydują się na dziecko. Czytaj również: Poprawa płodności po 30. roku życia

„Późne” macierzyństwo

Okres intensywnego inwestowania w siebie masz już pewnie za sobą. Zdobyłaś wykształcenie, czerpiesz satysfakcję z pracy, jesteś aktywna i dzielisz życie ze stałym partnerem. Masz mnóstwo energii, bierzesz z życia całymi garściami, zdobywasz życiowe doświadczenie. Twoja sytuacja życiowa jest stabilna i poukładana. A zegar biologiczny tyka…  Wraz z wiekiem Twoja płodność się zmniejsza, zwłaszcza, po 35. roku życia. I mimo że czujesz się młodo, natura jest w tej kwestii nieubłagana! Twoje szanse na ciążę z każdym rokiem maleją. Szanse na zajście w ciążę 40-letniej kobiety wynoszą zaledwie kilka procent. Jeśli więc planujesz w przyszłości zostać mamą warto sprawdzić swój potencjał rozrodczy już teraz.

Dlaczego wiek jest ważny?

Wraz z wiekiem kobiety maleje liczba pęcherzyków jajnikowych, które posiada. Dlatego „metryka” jest tak istotna w planowaniu macierzyństwa. Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą pierwotnych komórek jajowych – jest ich wówczas ok. 1-2 mln. W wieku 20-24 lat liczba komórek jajowych wynosi już mniej niż połowę tej pierwotnej liczby - ok. 400 tysięcy i w dalszym ciągu sukcesywnie spada, a w okresie menopauzy liczba ta wynosi zaledwie kilkaset. Zdecydowanie większe znaczenie ma jakość gamet, ponieważ w ciągu jednego cyklu miesięcznego zdrowa kobieta uwalnia tylko 1 komórkę jajową. Dlatego tak istotne jest, by każda kobieta planująca w przyszłości macierzyństwo, wykonała profilaktycznie badanie określające jej zdolności rozrodcze. Niewiele kobiet orientuje się, że możliwe jest określenie ich  potencjału płodności w prostym badaniu z krwi, a na tej podstawie świadome zaplanowanie najodpowiedniejszego momentu na decyzję o dziecku. Taką ocenę umożliwia test stężenia hormonu anty-müllerowskiego, czyli badanie AMH.

Według lekarzy i psychologów rozsądną decyzją jest zaplanowanie pierwszego dziecka w wieku 25-29 lat. Jest to bowiem doskonały czas pod kątem zarówno zdrowia oraz sytuacji materialnej. Twój organizm jest wówczas bardzo płodny, ciążę i poród zniesiesz dobrze, a w okresie połogu szybko wrócisz do formy.

Zbadaj swoją płodność

Wynik badania stężenia hormonu AMH jednoznacznie określa poziom rezerwy jajnikowej, czyli liczbę pęcherzyków zdolnych do zapłodnienia. Dzięki temu kobieta ma szansę odpowiednio wcześnie i świadomie zaplanować starania o potomstwo, w razie problemów wdrożyć terapię niepłodności lub rozważyć alternatywne metody wspomagania rozrodu np. in vitro. Z tego powodu badanie AMH powinna wykonać każda kobieta planująca macierzyństwo. Badanie wykonuje się z krwi, w dowolnym dniu cyklu, nawet w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Ciążowe ryzyko

Odkładanie decyzji o dziecku wiąże się nie tylko z możliwymi trudnościami z zajściem w ciążę, ale również z jej prawidłowym przebiegiem i rozwojem płodu. Stopniowo, szczególnie po 35 roku życia, rośnie również ryzyko wystąpienia powikłań m.in. ciąży pozamacicznej, nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciężarnych czy anomalii chromosomowych, co może skutkować np. poronieniem. U starszych kobiet wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną oraz chorobą genetyczną. Ciąża czterdziestoletniej mamy to nie lada wyzwanie i obciążenie dla jej organizmu, który również dłużej regeneruje się po porodzie, szczególnie, jeśli to jej pierwsze dziecko. Dlatego, jeżeli decydujesz się na dziecko po czterdziestce, pamiętaj o stałej opiece lekarskiej.

Zadbaj o swój organizm

Planując ciążę, niezależnie w jakim jesteś wieku, możesz w naturalny sposób wspomóc swoją płodność. Regularnie się badaj, unikaj stresu, zrezygnuj z używek oraz z przetworzonej żywności, postaw na ruch i zdrową, dobrze zbilansowaną dietę. Ponadto, aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów w okresie poprzedzającym zajście w ciążę, możesz wspomóc się suplementami diety (np. zestaw dla kobiet planujących ciążę FERTINEA). Taka naturalna suplementacja uzupełni niedobory witamin, mikro i makroelementów, dzięki czemu wspomoże oczyszczanie organizmu z toksyn i wolnych rodników, wyreguluje owulację i gospodarkę hormonalną, pobudzi pracę jajników i poprawi jakość komórek jajowych.

Planowanie ciąży wymaga odpowiednich przygotowań pod wieloma względami i trudno o jednoznaczną odpowiedź, kiedy jest ten najlepszy moment. To kwestia indywidualna. Warto jednak podejść do tego tematu świadomie. Jeżeli odkładasz rolę mamy na później, zainwestuj w swoją przyszłość i wykonaj badanie AMH – będzie to pierwszy krok w odpowiedzialnym planowaniu Twojego macierzyństwa.

Czytaj więcej porad specjalistów z zakresu płodności kobiety: Płodność kobiety - poradnik

 

 Przejdź do sklepu FERTINEA

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Nasi konsultanci odpowiedzą na Twoje pytania

* - pola wymagane